بورس را یاد بگیرید!

بورس را یاد بگیرید!

این روزها بازار بورس داغ است و احتمالا شما هم خیلی شنیده اید که افراد مختلف برای سرمایه گذاری وارد بازار بورس می شوند. اگر شما هم قصد دارید که وارد بورس شوید و سرمایه گذاری کتید در ادامه با ما همراه باشید.

باوجود اینکه بازارهای بین المللی شرایط نه چندان مطلوبی را طی می کند، اما بازار بورس ایران روزهای خوبی را تجربه می کند و قشرهای مختلف جامعه به دنبال سرمایه گذاری در بورس هستند.

بورس را یاد بگیرید!

بهتر است بدانید که برای ثبت نام در بازار بورس نیاز به مدارک اولیه است و جالب است بدانید که پروسه پیچیده ای هم نیست.

اولین گام برای ورود به بازار بورس داشتن کد بورسی است، که به آن کد معاملاتی یا کد سهامداری نیز شناخته می‌شود که علاوه بر کاربردهایی همچون سرمایه‌گذاری و خرید و فروش سهام در بازار بورس، می‌توان فعالیت‌های دیگری را نیز با آن انجام داد.

برای ورود به بازار بورس ابتدا باید در سامانه سجام ثبت‌نام و سپس کد بورسی دریافت کنید. سجام یا «سامانه جامع اطلاعات مشتریان»، مسئولیت دریافت و ثبت اطلاعات مشتریان بازار سرمایه را برعهده دارد. سجام با این هدف راه‌‌اندازی شد که اطلاعات فعالان در بازار سرمایه، به‌صورت یکپارچه منظم شود و تغییر اطلاعات شخصی و بانکی، دیگر بدون نیاز به مراجعه‌ی حضوری به کارگزاری‌ها انجام شود.

اغلب کارگزاری‌های معتبر، مراحل دریافت کد بورسی را طبق مراحل مختص خود و متمرکز بر معامله در سامانه‌ی آنلاین خود تدوین کرده‌اند. در این مطلب، ما مراحل کلی را شرح می‌دهیم و می‌توانید مراحل جزئی برای معامله در سامانه‌ی هر کارگزاری را در وب‌سایت رسمی آن‌ها مطالعه کنید.

وارد وب سایت سجام به نشانی sejam.ir شوید، مراحل ثبت‌نام در سامانه‌ی سجام شامل وارد کردن اطلاعات شخصی، تأیید شماره‌ی تلفن همراه ازطریق پیامک تأیید و وارد کردن اطلاعات ارتباطی و مالی می‌شود. به‌علاوه، هزینه‌ی ثبت‌نام در سجام نیز معادل ۱۰ هزار تومان در میانه‌ی مراحل ثبت‌نام، به‌صورت آنلاین اخذ می‌شود.

بعد از ورود اطلاعات شخصی در سامانه‌ی سجام و رسیدن به مرحله‌ی پایانی، سامانه اطلاعات واردشده را از منابع ذی‌‌ربط استعلام می‌کند. اگر اطلاعات واردشده‌ی مشتری با اطلاعات هویتی او هم‌خوانی داشته باشد، کد رهگیری به شماره‌ی موبایل واردشده در مراحل ثبت‌نام، پیامک می‌شود.

کد رهگیری برای مراحل بعدی ثبت‌نام و دریافت کد بورسی، کاربرد دارد و باید آن را نزد خود نگه دارید. اگر اطلاعات هم‌خوانی نداشته باشد، سامانه پیام خطا ارسال می‌کند و باید اطلاعات را طبق اسناد هویتی و بانکی خود، اصلاح کنید.

کاربران پس از ثبت‌نام اولیه در سامانه‌ی سجام، باید مرحله‌ی احراز هویت را بگذرانند. احراز هویت ازطریق دفاتر منتخب پیشخوان دولت یا کارگزاری‌های مورد تأیید سازمان بورس و با مراجعه‌ی حضوری انجام می‌شود.

مدارکی که برای مراجعه حضوری باید به همراه داشته باشید:

کد رهگیری که در مرحله آخر ثبت نام سجام دریافت کردید
اصل شناسنامه به‌همراه کپی صفحه‌ی اول و صفحه‌ی توضیحات
اصل کارت ملی به‌همراه کپی از پشت و روی آن

همچنین هزینه‌ی احراز هویت در دفاتر پیشخوان دولت به‌میزان ۱۱۱،۰۰۰ ریال پرداخت شود که عموما از طریق پرداخت با کارت شتاب در دفاتر امکان‌پذیر است. پس از احراز هویت، پیامکی مبنی بر تأیید اطلاعات دریافت می‌کنید که به‌معنای ثبت هویت به‌عنوان مشتری بازار سرمایه خواهد بود.

سامانه‌ی معامله‌ی آنلاین در بازار بورس بسته به کارگزاری مورد انتخاب شما، رابط کاربری و قابلیت‌های متنوعی دارد. به‌عنوان مثال برخی از کارگزاری‌ها امکان خرید خودکار سهام عرضه‌ی اولیه را به کاربر ارائه می‌کنند.

گفتنی است که ورود به سامانه‌‌های خرید و فروش سهام در بازار سرمایه، مرحله‌ی ابتدایی فعالیت در بازار بورس است.

پس برای خرید و فروش لازم است که با یادگیری اصول خرید و فروش سهام و تجارت در بازار بورس به‌دست می‌آید که نیاز به آموزش و مشاوره‌های حرفه‌ای دارد. اکثر کارگزاری‌ها، دوره‌ها و منابع آموزشی برای یادگیری اصول اولیه‌ی بورس را نیز به کاربران ارائه می‌کنند که قطعا بهره‌مندی از آن‌ها، برای فعالیت عاقلانه‌تر در بازار بورس، پیشنهاد می‌شود.

برای ورود به بورس و معامله‌ی سهام، علاوه بر ثبت نام نیاز به ثبت‌نام در کارگزاری نیز دارید. کارگزاری را می‌توان واسطی تعریف کرد که با ارائه‌ی درگاه به مشتریان بازار سرمایه، خرید و فروش سهام و سرمایه‌گذاری‌های دیگر را در بازار مرکزی بورس برای آن‌ها فراهم می‌کنند. هر کارگزاری، مراحل خاص خود را برای ثبت‌نام مشتری جدید دارد. فراموش نکنید که تأیید هویت اشخاص نیز ازطریق مراجعه‌ی حضوری به کارگزاری‌ها امکان دارد و پیشنهاد می‌شود تأیید هویت را هم در همان مراکز انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *