علائم ویروس کرونا

علائم کرونا و آنچه که باید بدانید!

این روزها همه جا صحبت از ویروس کرونا است، ویروسی که همه را درگیر کرده است و کل جهان را دربر گرفته است. با ما همراه باشید تا در ادامه به معرفی این ویروس ناشناخته بپردازیم.

ویروس کرونا (coronavirus) که این روزها در صدر اخبار جهان قرار گرفته است، به کشورهای زیادی سفر کرده است و از آسیا که زادگاه ویروس کووید-19 بوده تا آفریقا در چنبره این ویروس گرفتار شده اند.

این ویروس از خانواده بزرگ کرونا است که باعث عفونت های تنفسی از یک سرماخوردگی ساده تا اپیدمی سارس می شوند که در سال 2003 شیوع پیدا کرد. در حال حاضر جدیدترین عضو این خانواده کووید-19(COVID-19) است که به سرعت در حال شیوع می باشد.

علائم ابتلا به بیماری کرونا

اصلی ترین نشانه های بیماری کرونا:

سرفه خشک
تب
خستگی

البته که در بعضی افراد علائم کرونا می تواند به شکل زیر هم باشد.

گرفتگی بینی
آبریزش بینی
درد
گلودرد
اسهال

علائم بیماری کرونا به طور میانگین ۵ تا ۶ روز بعد از مبتلا شدن فرد به ویروس بروز می‌کند، اما ممکن است بروز علائم اولیه تا ۱۴ روز هم طول بکشد.

علائم ویروس کرونا

برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا چه کنیم؟

این ویروس موارد ابتلای زیادی دارد و در جهان افراد زیادی بواسطه این ویروس جان خود را از دست داده‌اند، البته تعدادی از افراد آلوده به این ویروس هم درمان شده‌اند.

شیوع این بیماری در کشورهایی چون آمریکا، ایتالیا، اسپانیا و چین بالا بوده و موارد زیادی هم در ایران دیده شده است. پس بهتر است نکات بهداشتی را رعایت کنیم و با دانستن علائم کرونا از ابتلا به آن پیشگیری کنیم.

رعایت فاصله استاندارد با دیگران

هنگام سرفه و عطسه قطرات ریزی از بینی و دهان افراد به بیرون پرتاب می‌شود. در صورتیکه خیلی به فرد مبتلا نزدیک باشید، این ذرات ریز که حاوی ویروس COVID-19 هستند از طریق تنفس به بدن‌تان وارد می‌شوند.

پس لازم است که با دیگران حداقل یک متر و هشتاد سانتی‌متر فاصله داشته باشید.

در زمان عطسه یا سرفه، بهداشت تنفسی را رعایت کنید

رعایت بهداشت تنفسی از انتقال بیماری جلوگیری می کند. بهداشت تنفسی به معنی پوشاندن دهان و بینی با داخل آرنج یا دستمال کاغذی هنگام عطسه و سرفه و دور انداختن دستمال به سرعت است.

همانطور که می دانید قطرات ریزی که با عطسه و سرفه از دهان و بینی ما خارج می‌شوند، ویروس را گسترش می‌دهند. با رعایت نکات بهداشتی تنفسی، می‌توانید از اطرافیان خود در برابر ویروس‌هایی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونای جدید COVID-19 محافظت کنید.

شست و شوی مرتب دست ها

به طور منظم و با دقت دستان خود را با آب و صابون یا محلول ضدعفونی کننده حاوی الکل تمیز کنید. شستن دست‌ها با آب و صابون یا محلول ضدعفونی کننده حاوی الکل، ویروس‌هایی را که ممکن است به دست‌های شما منتقل شده باشند، از بین می‌برد.

از تماس دست‌ها با چشم‌ها، بینی و دهان خودداری کنید

در طی روز دست‌ها با سطوح مختلفی در تماس هستند و ممکن است ویروس را جذب کنند. اگر که دست‌ها به ویروس آلوده باشند، به راحتی می‌توانند ویروس را به چشم‌ها، بینی و دهان منتقل کنند و از این طریق ویروس وارد بدن شما شده و شما را بیمار کند.

از ماسک تنفسی استفاده کنید

هنگامی که بیرون از خانه هستید، نباید ماسک خود را بالا و پایین بکشید یا آن را از روی بینی و دهان بردارید و دوباره سر جایش بگذارید.

گفتنی است که اگر نمی‌توانید به درستی از ماسک استفاده کنید، بهتر است آن را کنار بگذارید.

چنانچه بسیار خوشحال کننده است که  افراد زیادی تلاش دارند با استفاده از ماسک تنفسی از ابتلا به کرونا جلوگیری کنند، اما خبر بد این است که بسیاری از افراد روش صحیح پوشیدن ماسک تنفسی را نمی‌دانند.

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات افراد این است که با ماسک مدام ور می‌روند، آن را تا زیر بینی پایین می‌کشند یا به طور کامل از روی صورت برمی‌دارند و زیر چانه قرار می‌دهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *