کرونا در خوزستان بحرانی شد!

کرونا در خوزستان بحرانی شد!

شیوع کرونا این روزها در صدر اخبار است و در جای جای دنیا تیتر اصلی خبرها را به خود اختصاص داده است.

بر اساس آمارها تا اوایل سال جدید خوزستان جزو استان‌های وضعیت سفید ویروس کرونا بود و با آمار خوب شیوع ویروس کرونا در مقایسه با سایر استان‌ها را داشت. اما این روزها موارد مثبت کرونا در خوزستان در حال اوج گیری بود.

در حال حاضر خوزستان رتبه اول در سیر صعودی کرونا در کشور است و این در حالی است که مسئولان استانی فقط بر افزایشی بودن آمار خوزستان هشدار می‌دهند.

کرونا در خوزستان بحرانی شد!

طبق آمارها ابتلاء به بیماری کرونا در استان خوزستان در حال رسیدن به روزانه ۲۰۰ نفر است و حتی مسئولان وزارت بهداشت هم نسبت به شیوع کرونا در خوزستان هشدارهای جدی می‌دهند.

احسان پور بیان کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته، ۸ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در خوزستان جان خود را از دست دادند تا به این ترتیب تعداد فوت‌شدگان در استان به ۲۷۰ مورد برسد.

در رابطه با آخرین آمار مبتلایان به کرونا در خوزستان، لازم به ذکر است که بر اساس تشخیص‌های قطعی صورت گرفته در شبانه‌روز گذشته، ۱۹۲ مورد ابتلای جدید به کرونا ویروس در خوزستان وجود داشته است که تا به این ترتیب شمار کل مبتلایان در استان به ۴ هزار و ۱۰۲ نفر افزایش یابد.

این موارد جدید به تفکیک شهرستان‌ها؛ اهواز ۵۱ مورد، دزفول ۴۹ مورد، شوش ۲۸ مورد، باوی ۲۵ مورد، شوشتر ۹ مورد، کارون ۸ مورد، آبادان ۵ مورد، ماهشهر و خرمشهر هر کدام ۳ مورد؛ مسجدسلیمان، حمیدیه و بهبهان هر کدام ۲ مورد؛ شادگان، اندیمشک، هندیجان، رامهرمز و دشت آزادگان هر کدام یک مورد بوده است.

آنچه که توسز مسئولین گفته می شود این است که اپیدمی در خوزستان دیرتر شروع شده و به همین دلیل پیک در آنجا دیرتر رخ داده است. موضوع بعدی این است که در پیک‌های اول برخی استان‌ها در اسفند ماه، جو روانی جامعه بیشتر به سمت رعایت موارد بهداشتی بود و مقررات بازگشایی هم سخت‌تر بود.

همچنین گفتنی است که استان خوزستان از نظر رفتارهای اجتماعی و عشیره‌ای هم غلظت بیشتری هم دارد. علاوه براینها عوامل خاصی مانند عدم تهویه مناسب به خاطر استفاده از کولر گازی و بسته بودن در و پنجره‌ها منجر به چرخش بیشتر ویروس در خانه‌ها، ماشین‌ها و محل‌های کار باشد که البته عامل اصلی نیست و می‌تواند جزو عوامل باشد.

اهواز دومین شهر کشور از نظر میزان حاشیه‌نشین محسوب می‌شود و در حال حاضر تمرکز موارد افزایش بیماری در خوزستان هم در اهواز است که حتما باید تدابیر مناسبی برایش چیده شود.

با وجود هشدارها مردم استان خوزستان چندان فاصله‌گذاری اجتماعی و فیزیکی را رعایت نمی‌کنند، در این رابطه مسئولان نیز برای کنترل طغیان بیماری کرونا صرفاً به توصیه و هشدار بسنده کرده‌اند و به نظر می‌رسد کار از دست آنها خارج شده است.

ابتلای به بیماری کرونا در بازه دو هفته در استان خوزستان تا سه برابر رشد داشته است و این در حالی است که شرایط و امکانات استان دیگر قادر به پاسخگویی به این شرایط نیست.
به نظر می‌رسد کار کنترل بیماری کرونا از دست مسئولان استانی خارج شده است و این امر نیاز به مداخله جدی در سطح ملی دارد.
باید محدودیت‌های بیشتری اعمال شود، راه‌های اصلی مرکز شهرها بسته شود، تعداد بیشتری از کارکنان ادارات به مرخصی اجباری بروند و مراکز عبور و مرور به صورت روزانه ضد عفونی شوند تا بتوان جلوی رشد لجام‌گسیخته بیماری کرونا در استان خوزستان گرفته شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *